Zanim dodasz chlor do basenu — PORADNIK
21 Фев 2019

Co zrobić, aby woda w basenie była krystalicznie czysta i jego użytkowanie sprawiało nam radość?

Utrzymanie basenu, to prosta sprawa, jeśli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach. Po pierwsze należy pamiętać, że o wodę należy dbać w dwójnasób: fizycznie i chemicznie. Fizyczna ochrona, to zastosowanie systemu filtrów i pomp. Ochrona chemiczna dzieli się na kilka etapów. Zaczyna się ona od sprawdzenia pH wody w basenie.

Gwarancją czystej wody w basenie jest dbanie o jej właściwe pH

Dlaczego jest to tak ważne? Wiedza na temat tego czy mamy wodę bardziej zasadową czy kwaśną. Optymalne pH wody w basenie oscyluje na poziomie 7,0-7,4. Ten neutralny poziom jest dobry dla skóry ludzkiej, ale też wpływa na działanie stosowanych przez nas środków mających zapewnić czystość wody w basenie.

Jak sprawdzić jaką mamy wodę w basenie?
Za pomocą testerów. Ich wybór jest bardzo szeroki, od najprostszych urządzeń typu paski do testów po zaawansowane elektroniczne czytniki. O wyborze metody (urządzenia) do badania decyduje więc po prawdzie tylko to ile chcemy wydać pieniędzy na zaopatrzenie się w sprzęt do tego rodzaju zadań. Te bardziej zaawansowane dostarczą nam wiedzy nie tylko o pH, ale także innych danych na temat stanu wody w naszym basenie.

Co zatem, jeśli stwierdzimy, że woda w naszym basenie ma za niskie lub za wysokie pH? W tym momencie po raz pierwszy sięgamy po chemię do basenów.

Gdy pH wody spadnie poniżej 7,0 należy zastosować preparat do podwyższania pH wody w basenach kąpielowych. Na przykład ALKASOL PH PLUS (nie zawiera jonów chlorkowych). Pamiętajmy, że kwaśny odczyn wody może powodować korozję części metalowych oraz fug między płytkami.

I na odwrót: gdy pH wody wzrasta powyżej 7,4, należy zastosować preparat do obniżania pH wody w basenach kąpielowych, taki jak: CALCID PH MINUS (preparat nie zawiera jonów chlorkowych). Stosowanie tego rodzaju preparatu zmniejsza odkładanie się osadów wapniowych.

Czy to zabieg jednorazowy? Nie. Kontrola pH wody basenowej, powinna być przeprowadzana regularnie. Szczególnie dotyczy to basenów niezadaszonych, podatnych na działanie sił natury. Na przykład silne nasłonecznienie sprawia, że pH rośnie, odwrotne działanie ma dostanie się deszczówki do basenu.

Kontrola pH wody w basenie wpływa nie tylko na komfort oraz zdrowie jego użytkowników, ale również wydłuża żywotność basenu, nie pozwalając na jego korozję, tworzenie się osadów.